(دیدگاه 5 کاربر)

اولین قدم برای احداث یک باغ بادام انتخاب رقم است. با انتخاب درست رقم آینده ی باغ خود را تضمین خواهید کرد.

مشخصات ظاهری نهال بادام مامایی

دارای مشخصاتی مثل رنگ طلایی مغز که به مدت 10 سال در پوست چوبی و 1 سال به صورت مغز بدون هرگونه آسیب و تغییر رنگ قابل نگهداری و انبارداری است.  در اکثر ارقام  بادام مامایی میوه ها جفت مغز بوده است و درصد کمی از آنها تک مغز هستند.

 تیپ های مختلف این رقم تماما از مغزهای طلایی و ماندگاری بالای محصول برخوردار بوده و تفاوت آنها در جفت یا تک بودن مغز، اندازه میوه، شکل میوه، سن و میزان باردهی می باشد.

مشخصات نهال بادام مامایی نهالستان کبیری

ویدیو جامع از معرفی و خرید بادام مامایی سامان نسخه یک
 در این می توانید میزان بار محصول و درصد مغز به پوسته چوبی
 و سایر مشخصات دیگر این نهال بادام مامایی را مشاهده کنید.

بادام مامایی سامان یک

خاک مناسب نهال بادام مامایی

بهترین عملکرد در خاک های حاصلخیز با بافت متوسط (لومی) و زهکشی بالا

گرده افشانی نهال بادام مامایی

نیاز به ارقام گرده زا مثل انواع بادام های تلخ و شیرین که به صورت هم زمان با رقم مامایی باز میشوند و بادام ربیع

خرید نهال بادام مامایی سامان از نهالستان کبیری

بادام رقم مامایی با تمام محاسنی که دارد ، دو مشکل بزرگ نیز دارد. اول ، طی تکثیر های اشتباهی که در چندساله گذشته انجام شده رقم های خطرناکی مانند شبه جارویی و چَرکی به وجود آمده است که تمام خصوصیات بادام رقم مامایی را داشته اما عملکرد بسیار پایینی دارند و یا تقریبا هیچ محصولی تولید نمیکنند . مجموعه ما با انجام بررسی هایی طی چهل سال گذشته موفق به دست یابی ارقامی با کیفیت و عملکرد بسیار بالا در واحد سطح شده که به نام های سامان یک تا پنج نام گذاری شده اند.

دومین مشکل در بادام رقم مامایی ، دیر به بلوغ رسیدن آن است که به طور معمول 7 تا 8 سال به طول می انجامد. برای حل این مشکل از پیوندک های بالغ استفاده شده که باعث می شود از سال اول محصول داشته باشیم و سال چهارم به بار اقتصادی برسیم ، هم چنین جثه درختان کوچک تر شده ، تراکم در واحد سطح بالا رفته و درمدت کوتاهی افزایش عملکرد خواهیم داشت.

میزان باردهی نهال بادام مامایی

میزان باردهی محصول بادام از نهال بادام مامایی نهالستان کبیری در باغ تجاری 

منشا و چگونگی پیدایش رقم بادام مامایی؟

منشا این رقم ارزشمند ، منطقه ی سامان در استان چهار محال و بختیاری و تیران و کرون در استان اصفهان می باشد که از سالیان دور به عنوان یک ژنوتیپ برتر شناسایی شده و تکثیر می شود . قدیمی ترین باغ موجود این رقم در منطقه ی سامان است و حدود 150 سال سن دارد . بادام مامایی  ژنوتیپ برتری بود که حدود 50 سال پیش و پس از شناخت کیفیت محصول تولیدی ، توسط بسیاری از باغداران ، مورد استقبال قرار گرفت و باغات زیادی  در این مناطق احداث شد و قابلیت ثبت رقم را گرفت.

عملکرد متوسط بادام مامایی در هر هکتار چه میزان است؟

عملکرد باغ رابطه ی مستقیمی با مدیریت عوامل محیطی توسط باغبان داردانتخاب بار ژنتیکی مطلوب و تراکم کاشت ، حاصلخیزی خاک و طول فصل رشد ، تغذیه و آبیاری به موقع و مناسب ، هرس و مدیریت آفات عواملی هستند که ارتباط مستقیمی با تولید محصول دارند.

 این عوامل اگر در زمان درست و به میزان مناسب انجام شوند ، باعث افزایش عملکرد خواهند شد . به طور معمول در سن 8 سالگی در هر هکتار باغ بادام مامایی حدود 4 تا 6 تن بادام خشک تولید می شود که با گذشت زمان و بزرگ شدن جثه درختان این میزان به صورت چشم گیری افزایش پیدا می کند. 

چرا بادام مامایی تنها بادام صادراتی کشور است؟

بادام مامایی به علت طلایی بودن مغز و انبارداری بالای محصول به مدت تقریبی ده سال با پوست چوبی و یک سال به صورت مغز ، کیفیت خود را حفظ کرده و تغییری در کیفیت محصول ایحاد نمی شود.  یکی دیگر از محاسن رقم مامایی یک دست بودن محصول و اینکه قابلیت اختلاط با سایر ارقام را نداشته و در صورت مخلوط شدن سایر ارقام با رقم مامایی به سادگی قابل شناسایی خواهد بود . ارزش غذایی و درصد چربی بالای مغز بادام مامایی باعث شده  طعم متفاوت و بافت نرمی داشته باشد و این رقم ارزشمند را با سایر ارقام متمایز کرده است. 

تیپ های مختلف بادام مامایی چگونه به وجود آمده است؟

 در طی پنجاه سال گذشته به علت جهش های اتفاق افتاده در حین تکثیر و استفاده از جوانه های اشتباه برای تکثیر توسط تولید کنندگان نهال و باغداران ، بادام مامایی به تیپ های مختلفی رسیده که همگی آنها از لحاظ شکل ظاهری درخت ، کیفیت محصول ، صادراتی بودن و ارزش غذایی میوه شبیه به هم هستند.  متاسفانه در این بین ، تیپ های شدیدا خطرناکی از بادام مامایی به نام های چَرکی ، شبه جارویی یا جارویی به وجود آمده که علی رغم دارا بودن تمامی خصوصیات بادام رقم مامایی و تولید میوه خیلی درشت ، عملکرد شدیدا پایینی داشته و عملا محصول اقتصادی تولید نمی کنند.

 اما خوشبختانه این جهش ها در مواردی باعث بهبود عملکرد این رقم ارزشمند شده و در تیپ هایی مانند سامان یک باعث نقص رقم و تک مغز شدن هفتاد درصد میوه ها ، و در نتیجه یک دست و درشت شدن مغزها و قیمت بالاتر از حد معمول این تیپ از بادام رقم مامایی شده است.

تفاوت تیپ های مختلف بادام مامایی در چیست؟

تقریبا همگی تیپ های مختلف بادام رقم مامایی از لحاظ شکل ظاهری درخت ، کیفیت محصول ، ارزش غذایی و صادراتی بودن محصول شبیه به هم هستند ولی در تیپ های مختلف ، سن باردهی ، میزان باردهی ، اندازه ی میوه و جفت یا تک مغز بودن میوه متفاوت است که این تفاوت ها باعث اختلاف فاحش در زمان رسیدن به بار اقتصادی ، میزان تولید و در نهایت قیمت محصول می شود.

درخت بادام مامایی در چه سنی به بار اقتصادی می رسد؟

بادام مامایی با تمام محاسنی که دارد ، متاسفانه دیر به بلوغ رسیده و به طور معمول در سن هفت تا هشت سالگی به بار اقتصادی می رسدعوامل مختلفی در سن باردهی درخت بادام  رقم مامایی دخیل هستند ، مثل تیپ رقم ، نوع پیوندک ، حاصلخیزی خاک ، مدیریت باغ و… اما به طور معمول اگر از همه ی جوانه ها برای تکثیر این رقم استفاه شده باشد حدود ، 10 درصد از درختان باغ در سنین ابتدایی ، حدود 40 درصد در سال چهارم یا پنجم و تقریبا 50 درصد از درختان باغ در هفت سالگی بالغ شده و به بار اقتصادی می رسند.

ارتباط بین پیوندک، سن و میزان باردهی بادام مامایی چگونه است؟

یکی از مهم ترین مراحل تولید نهال و احداث باغ تهیه پیوندک برای تکثیر می باشداین نکته حائز اهمیت است که پیوندک حتما باید از باغات مولد مادری تهیه شود و به هیچ عنوان از درختان جوان و درختانی که سربرداری شده اند استفاده نکنیم.

 پیوندک تهیه شده هرچه از قسمت های بالایی و بالغ درخت گرفته شود ، درختان حاصله از پیوند جثه ی کوچکتری پیدا می کنند ، زود بارده تر و پربار تر خواهند بود و اگر از قسمت های پایینی و نابالغ درخت تهیه شود ، به علت اینکه درختان دیرتر بار می دهند ، جثه های بزرگ تری پیدا کرده و بار کمتری می دهند.

محاسن نهال بالغ بادام مامایی تولید شده در این مجموعه چیست؟ بهترین نهال بادام چیست؟

خوشبختانه مفتخریم برای اولین بار در کشور ، بادام رقم مامایی تولید کنیم که اولا همگی از یکی از تیپ های رقم مامایی بوده و کاملا شبیه به هم و یک دست می باشند و ثانیا در نهال های بالغ تولید شده فقط از جوانه های بار(گل) استفاده شده که باعث بلوغ زودرس نهال ها و در نتیجه تولید محصول از سنین ابتدایی ، پربار شدن ، جثه های  یکدست و کوچک درختان می شود، بنابراین تراکم درختان در باغ بیشتر شده و باعث افزایش عملکرد در واحد سطح می شود.

روش تولید نهال بادام مامایی به صورت معمول در این نهالستان چگونه است؟

در نهال تولید شده به صورت معمول ، با اینکه همگی نهال های تولید شده بچه های یک درخت هستند و خصوصیات مشابهی دارند اما به دلیل اینکه از همه ی جوانه ها برای تکثیر استفاده می شود ، درختان حاصله در سنین مختلف به محصول می رسند و بنابراین جثه های متفاوتی خواهند داشت ، در این صورت مجبوریم تراکم باغ را کاهش داده و فاصله ی درختان را بیشتر کنیم ، بنابراین چنین باغاتی دیرتر به بار اقتصادی رسیده و محصول کمتری در واحد سطح تولید می شود.

آیا رسیدگی و تغذیه در نهال بالغ با نهال معمولی متفاوت است؟

با توجه به اینکه تولید حتی یک میوه انرژی زیادی از درخت می گیرد ، حتما تغذیه این گونه نهال ها متفاوت و بیشتر خواهد بود ، در غیر این صورت درختان جثه های خیلی کوچکی پیدا می کنند و در نهایت با اینکه از سنین ابتدایی به محصول می رسند اما تمام انرژی خود را صرف تولید محصول کرده و رشد رویشی مناسبی نخواهند داشت . پس توصیه می شود که برای ایجاد چنین باغاتی حتما از سال های قبل اقدامات لازم برای اصلاح و تقویت خاک انجام شود تا به محض ورود بار ژنتیکی مطلوب ، عملکرد آن را مشاهده کنیم.

در رابطه با خرید نهال سوالی دارید؟ تیم فروش ما آماده پاسخگویی به سوالات شماست. 09132819604
خرید نهال بادام مامایی : خرید و مشاوره رایگان + قیمت جدید

خرید نهال بادام مامایی سامان و خرید نهال با مشاوره رایگان برای احداث باغ تجاری با رقم نهال بادام مامایی از نهالستان کبیری سامان ( بومی منطقه سامان ) + قیمت

Product Currency: تومان

Product Price: 34,000

Price Valid Until: 2022-09-18

Product In-Stock: InStock

امتیازدهی ویرایشگر:
5