بهترین روش هرس نهال بادام مامایی

۰۲ مرداد ۱۴۰۰

هرس نهال بادام مامایی یا به طور کلی اولین هرس تربیت و فرم دهی که برای اکثر درختان انجام می شود سر برداری نهال از ارتفاع 70 الی 80 سانتیمتری از سطح زمین بعد از کاشت نهال است

( هرس بیشتر باعث تحریک بیش از حد رشد می شود و هرس کمتر منجر به یک گروه رشد ضعیف نزدیک به راس می شود)

با این کار تعادل بین ریشه های زخمی شده نهال در حین کندن و انتقال به زمین اصلی و ساقه ی نهال ایجاد میشود و باعث استقرار بهتره ریشه ی نهال و کاهش تلفات و تحریک جوانه های انتهایی ساقه ی موجود و کمک به فرم دهی یا هرس تربیت بعدی و منظم شدن باغ میشود.

لازم به ذکر است نهالستان کبیری سامان به عنوان یکی از نهالستان های بومی منطقه و تولید کننده انواع نهال های دارای ژنوتیپ برتر داخلی و خارجی است. در این محموعه با انجام بررسی‌هایی در طی چهل سال گذشته موفق به دست یابی ارقامی با کیفیت و عملکرد بسیار بالا در واحد سطح شده است که با نام های بادام مامایی سامان ۱ تا ۵ نام گذاری شده است. شما می توانید در بخش خرید نهال بادام مامایی سامان مشخصات کامل این نهال را مشاهده کنید.
حالا بریم به سراغ روش هرس تربیت نهال بادام مامایی

در این مقاله به طور کامل و جامع، اصولی ترین روش هرس تربیت نهال بادام مامایی می پردازیم و نکات مربوط به آن را کامل توضیح می دهیم.

شروع هرس نهال بادام مامایی

بعد از کاشت و سربرداری ما تمامی شاخه‌های فرعی نهال بادام مامایی کاشته شده را از بیخ تنه به‌گونه‌ای که کوچک‌ترین پاشنه‌ای باقی نماند حذف می‌کنیم. اگر سر برداری در حین کاشت انجام نشود تلفات نهال تا حدود 40 درصد افزایش پیدا می‌کند و نهال‌های باقیمانده تا یکی ۲ سال اول درجا زده و رشد مطلوبی نخواهند داشت.

با گذشت زمان و شروع فصل رشد تعداد زیادی از جونه هایی که روی ساقه‌ی نهال است تحریک و شروع به رشد می‌کند. در هر زمان شاخه‌هایی که از قسمت پایه (زیر پیوند تا سطح خاک) رشد کرده‌اند و ما متوجه آنها شدیم حذف می‌شوند.

اولین تابستان و در پایان اولین زمستان زمانی است که باید هدایت رشد را به سمت فرم موردنظر برای هر نوع درخت انجام دهیم.

هرس دوم نهال بادام مامایی که در آن فرم و چهارچوب اصلی نهال را یک بار برای تمام عمر درخت، بسته به منطقه و شرایط اقلیمی، حدوداً در اوایل خرداد زمانی که شاخه‌های تازه رشد کرده، هنوز خَشَبی نشده و با دست به راحتی کنده می‌شوند انجام می‌دهیم. (در اکثر ارقام بادام و بیشتر درختان میوه احتیاج به هرس فرم در فصل و سال‌های بعدی هم می‌باشد).

بهترین روش هرس نهال بادام رقم مامایی

بهترین روش هرس برای درخت بادام به ویژه رقم مامایی روش هرس جامی است که در این فرم مرکز درخت باز نگه داشته می‌شود و به اندام‌ها اجازه داده می‌شود در اطراف این فضای باز رشد کنند و نتیجه آن عادت رشد کمتر و گستردگی بیشتر است. این نحوه‌ی هرس اجازه می‌دهد حداکثر میزان نور خورشید به فضای داخلی درخت نفوذ کند.

هرس تربیت جامی
هرس تربیت جامی

در این مرحله تعداد 3 یا نهایت ۴ شاخه با زاویه‌ی ۴۵ درجه نسبت به تنه‌ی اصلی در جهات مختلف در طول تنه از محل پیوند تا آخرین قسمت نهال به‌گونه‌ای که حداقل فاصله‌ی بین شاخه‌های 5 تا ۱۰ سانتیمتر باشد حفظ می‌کنیم و مابقی شاخه‌ها اعم از نرک یا سیخک های شکل گرفته را حذف می‌کنیم.

دقت کنید پایین‌ترین شاخه‌ای که انتخاب می‌کنید به سمت جنوب غربی باشد تا از آفتاب سوختگی تنه و صدمات ناشی از باد جلوگیری کند.

هرس تربیت اختصاصی برای هر نهال بادام

هر نهال، هرس خاص خود را نسبت به موقعیت و تعداد شاخه‌های رشد کرده، میزان رشد، جهت وزش باد غالب منطقه، نحوه‌ی برداشت در آینده و… دارد و درنتیجه دستورالعمل کلی وجود ندارد که همه‌ی نهال‌ها طبق آن هرس شوند.

در هرس نهال بادام مامایی ۳ یا ۴ شاخه‌ی اصلی را به نحوی انتخاب می کنیم که با بزرگ شدن درخت، از هر طرفی که اراده کردیم به مرکز درخت دسترسی داشته باشیم. برای جمع آوری محصول درخت بادام مامایی باید به گونه‌ای هرس انجام شود که به راحتی بتوان زیر و اطراف تنه‌ی درخت جابه‌جا شد و محصول را جمع کرد.

روش استاندارد برای هرس نهال بادام مامایی

در حالت کلی بهتر است از فاصله‌ی چند متری نهال و ردیف‌ها را به خوبی نگاه کنیم و بررسی کنیم کدام شاخه‌ها را قرار است نگه داریم. اینجا جای اشتباه کردن وجود ندارد و شاخه‌های انتخاب شده قرار است چهارچوب درخت ما را شکل بدهند , پس با حوصله , فکر و خلاقیت این کار را انجام دهید. همیشه باد غالب منطقه در نظر گرفته شود و در آن جهت حتماً شاخه‌هایی را حفظ کنید.

بادام مامیی
فاصله ابتدایی قبل از هرس نهال بادام مامایی

بهترین زاویه شاخه در هرس تربیت

تعادل بین تنه ها و شاخه ها و همچنین زوایای شاخه ها از اهمیت بالایی در هرس نهال بادام مامایی برخوردار است، اگر تنه اصلی رو به عنوان محور اصلی قرار دهیم، شاخه هایی که بعد از هرس تربیت باید حفظ شوند حتما در زاویه 45 درجه از این محور قرار بگیرد.

در مواردی شاخه‌های انتخاب‌شده که زاویه‌ی مناسبی با تنه‌ی اصلی ندارند که در این حالت می‌توان شاخه‌هایی که با زاویه‌های باز هستند را به‌وسیله یک نوار پارچه‌ای یا تیپ پلاستیکی جمع کرده تا زاویه‌ی مناسب را پیدا کنند و در حالت برعکس شاخه‌های با زاویه‌ی بسته را با کمک یک قطعه چوب یا گیره‌ی لباس کمی باز می‌کنیم تا به زاویه‌ی ۴۵ درجه برسند.

هرس تربیت نهال بادام مامایی

این زاویه بهترین موقعیت شاخه در درختان می باشد و می تواند تحمل بالایی در هنگام داشتن محصول و همچنین مقاومت در برابر وزش باد را داشته باشد.

جهت باد در هرس تربیت نهال

نکته بسیار مهمی که باید در هرس نهال بادام مامایی توجه کنید این هست که جهت باد غالب منطقه خود را شناسایی کنید و نسبت به جهت باد غالب هرس تربیت را انجام دهید و شاخه هایی در  جهت باد حفظ کنید. در مناطقی که وزش باد شدید است بهتر است در هنگام کاشت درخت، نهال را با زاویه 45 درجه نسبت به باد غالب منطقه کاشته شود که با وزش باد درختها صاف شود و یا از قیم برای نگهداری نهال استفاده کنیم.

نتیجه گیری کلی

هرس تربیت نهال بادام مامایی باید زمانی آغاز شود که شما بتوانید با دست شاخه ها را هرس کنید . اگر از زمان هرس گذشت و شما مجبور بودید با استفاده از قیچی باغبانی , شاخه ها را حذف کنید ,از قسمت هایی که قیچی کردیم، شاخه های نا به جا رشد می کند یا به قول معروف بچ میزند و باید دوباره بعد از هرس بررسی شود و موارد اضافی هرس شود.

قبل و بعد از هرس تربیت نهال بادام مامایی
قبل و بعد از هرس تربیت نهال بادام مامایی

به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان شاخه های انتخاب شده در درخت بادام مامایی سربرداری نشود, چون بادام مامایی میل به پهن شدن دارد و این کار باعث سنگین شدن شاخه ها و خوابیدن به سمت زمین و از فرم درآمدن درخت میشود و مجبوریم در فصل و سالهای آینده دوباره هرس تربیت را انجام دهیم.

store
نظر شما در این موضوع چیست؟

20 پاسخ به “بهترین روش هرس نهال بادام مامایی”

 1. رحیمینژاد گفت:

  سلام آقای کبیری
  هرس تربیت بادام مامایی دقیقا بعد از یکسال کاشت باید انجام بشه؟

  • رجا کبیری سامانی گفت:

   سلام و درود بر شما دوست گرامی
   به مقاله ی آبیاری نهال و کاشت نهال در دو سال اول مراجعه کنید ، در این مقاله و مقاله ی اختصاصی هرس تربیت نهال بادام مامایی تمام مراقبت لازم برای نهال تازه کاشته شده ، به تفضیل توضیح داده شده.

 2. Mohsen گفت:

  اگر درخت در حیاط منزل باشد و بخواهیم شاخه ها ی پایینی مزاحم تردد نباشد می شود هرس را از ارتفاع دومتر انجام داد .

  • سلام و درود
   تیپ و ظاهر درخت مخصوصا در زمانی که در باغ خانگی باشه می‌تونه کاملا با سلیقه و فضای موجود هرس بشه.
   فقط مشکلی که به وجود میاد اینه که میوه‌ها از دسترس خارج میشن و برداشت سخت میشه

 3. محمد گفت:

  درود بر شما
  هرس نهال بادام شاهرود ۱۲ هم به شکل مامایی است؟
  و اینکه در شاهرود ۱۲ میشه سرشاخه ها رو قطع کرد تا از رشد عمودی جلوگیری شود؟

  • سلام
   در حالت کلی هرس اکثر ارقام بادام شبیه است .
   در سنین ابتدایی میتونید سرشاخه ها را حذف کنید ولی در سالهای بعد با سربرداری درخت ، رشد رویشی افزایش یافته و جثه درخت بزرگتر میشه و محصول کمتری تولید میشه.

 4. صادق گفت:

  سلام
  سربرداری دربادام مامایی مجاز است یانه
  چون درخت های من 9ساله میباشد وزیاد قدکشیده تقریبا3متر شده دسترسی به بالای درختان سخت است
  لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   چون محصول درخت بادام با دست برداشت نمیشه و نهایتا با شیکر یا چوب و ضربه برداشت میشه جثه درخت هرچه بزرگتر باشه محصول بیشتری تولید میکنه.
   فرم و چهارچوب درختان باید در سنین ابتدایی شکل بگیره و اگر شما الان سربرداری کنید ،دوباره درخت را به سمت رشد رویشی بیشتر و جثه بزرگتر و بار کمتر هدایت میکنید-

 5. Sadegh گفت:

  سلام
  درخت های مامایی من9ساله است
  تقریبا 3متر قد کشیده ودسترسی به سرشاخه هاسخت است
  میتونم سربرداری کنم؟
  مشکلی برای درخت یابار سال آینده پیش نمیاد
  اینجا میگن سربرداری بادام اشتباهه
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون ازشما

  • سلام
   چون محصول درخت بادام با دست برداشت نمیشه و نهایتا با شیکر یا چوب و ضربه برداشت میشه جثه درخت هرچه بزرگتر باشه محصول بیشتری تولید میکنه.
   فرم و چهارچوب درختان باید در سنین ابتدایی شکل بگیره و اگر شما الان سربرداری کنید ،دوباره درخت را به سمت رشد رویشی بیشتر و جثه بزرگتر و بار کمتر هدایت میکنید

 6. رضا گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب خوب شما
  سوالی داشتم
  زمینی دارم که قبلا هلو بود و پس از ۶ سال هلوها کنده شدند و آلو شابلون و قسمتی سیب و قسمتی زردآلو کاشتم و چون بازدهی لازم را ندارند می خواهم آنها را کنده و بادام بکارم آیا کاشت جاکار نهال بادام امکان پذیر هست یا باید جی ان بکارم

  • سلام
   سلامت باشید
   درحالت،کلی بهتره که دیگه از درختان هسته دار استفاده نکنید چون متاسفانه تلاش بی ثمر خواهد بود.
   سه راه پیشنهادی وجود داره.
   بهترین و سریعترین راه کاشت گونه دیگه، مثل ،دانه دارها یا گردو که بدون مشکل و نیاز به اصلاح خاک انجام میشه.
   راه دوم، دوسال پشت سرهم گندم بکارید و در حالت خسیل گندم را شخم بزنید و برگردانید به خاک و بعد میتونید بادام بکارید.
   راه سوم هم کاشت پایه جی آن هست که توصیه نمیشه،چون هم نیاز آبی و تغذیه زیادی داره و به تنشها حساس و مشکل بزرگتر اینکه عمر کوتاهی داره و از پانزده سالگی مرگ و میر شروع شده و نهایتا بعد بیست و پنج سال اثری از باغ نخواهد بود

 7. مجید مصدر گفت:

  درود و تشکر فراوان بابت اطلاع رسانی که به علاقه مندان به نهال ودرخت در کشورمان انجام میدهید.
  واقعا دست مریزاد من هر جا کلیپهای شما رو میبینم سریع باز میکنم و باعلاقه مشاهده میکنم.
  سئوال من اینه که در کلیپ دیدم شما در خرداد ماه نهال بادام رو هرس میکردید این کار به نظر شما باعث شوک و تنش به نهال کم سن و سال نمیشه؟
  لطفا راهنمائی بفرمائید.
  ضمنا در مورد گردو هم میشه همچین کاری کرد؟

  • سلام
   ممنون از همراهی شما
   هرس در اولین فصل رشد بعد از کاشت نهال برای هدایت رشد و فرم دهی نهال ضروری است و با این کار از مصرف انرژی و عناصر غذایی برای رشد شاخه های نابجا و غیر ضرور جلوگیری میشه و هیچگونه شوک به درخت وارد نمیشه و برای درخت گردو هم انجام میشه

 8. اردوان کریمزاده گفت:

  زمان دقیق هرس گردو وبادام .خیلی ممنون

 9. حسین گفت:

  سلام آقا ی کبیری
  چن تا نهال مامایی سه ساله دارم متاسفانه تو این سه سال هرس نشده بودن و دیروز با راهنمایی شما ک تواین سایت دیدم هرس شون کردم ،
  الان میخواستم ازتون در مورد کوددهی و مراقبت های این درخت بپرسم که از چه کودی ودر چه زمان هایی وچه جوری برای این درخت ها استفاده بشه؟؟
  واین ک کانال یا گروهی دارین ؟بتونم اطلاعات بیشتر ی تواین زمینه کسب کنم

 10. رئوف گفت:

  سلام استاد

  لطف می کنید یک مقایسه ارائه بدید:

  منطقه اشنویه از توابع آذربایجان غربی هستم، دو بخش آب و هوا داره و همچنین دو نوار بارانی.

  نوار شمال به غرب و جنوب غربی باران گیر است و برعکس نوار شرقی اصلا باران گیر نیست.

  خود شهر اشنویه با تعدادی روستاهای سمت جنوب و شرق شهر، بهارش زودتر آغاز میشه و زودتر میوه ها میرسن. در عالی که قسمت های شمالی، مرتفع و سردتر است و حدودا یک ماه دیرتر بهار آغاز میشود و زمستان زودتر آغاز میشه.

  سوال: از بین بادام مامایی و تونو، کدام بهتره؟
  پ.ن. آیا بادام مامایی در منطقه سردتر اشنویه که بهارش دیرتره، جواب میده؟
  پ.ن. قصد انتخاب یک زمین شیب دار و رو به شمال یا رو به غرب دارم، برای اینکه درخت زود از خواب بیدار نشود و شکوفه ها زود باز نشوند تا از سرمای دیر رس بهاره، انشاءالله محفوظ بمانند.

  • سلام
   هر چه بهار دیرتر شروع بشه احتمال خسارت سرمای بهاره کمتر و سرمای تشعشعی یا چوم بیشتره البته اگر زمین مورد نظر،کفی یا گود باشه و اگر زمین شیب دار باشه و شیب شمالی باشه، احتمال خسارت سرمای بهاره و چوم کمتر.
   تنها رقم بادام صادراتی کشور رقم مامایی است و رقم تونو با اینکه رقم نسبتاً خوبیه، متاسفانه به دلیل تولید انبوه و صنعتی این رقم در خارج از کشور و قیمت تمام شده خیلی ارزانتر از تولید ما ، برای حضور در بازار جهانی جایگاهی نداره و احتمالا مصرف داخلی خواهد داشت و از طرفی تعداد زیادی از باغداران کشور باغاتی از رقمهایی مثل تونو ،سوپرنوا، فرانسیس و … احداث کرده اند که تولید آنها خیلی بیشتر از مصرف داخلی خواهد بود و متاسفانه چالش بعدی بادام کاران بعد از مشقات فراوان تولید در این مملکت، فروش محصولات خواهد بود

 11. یعقوب گفت:

  سلام
  یه سوال داشتم
  آیا در هرس فرم بادام ربیع که در خرداد انجام میشود ، مثل بادام مامایی سربرداری نمیشود یا باید سربرداری شود؟

  • سلام
   در رقم ربیع هم اگر سر بداری نشه درخت زودتر به بار میشینه،
   ولی به دلیل اینکه رقم بادام ربیع ،روی شاخه های یکساله میوه تولید می‌کنه و عادت رشد عمودی داره اگر سر برداری بشه درخت مستحکم و خوش فرمی ایجاد میشه ولی خب چند وقت بعد از هرس دوباره شاخه های نا بجا رشد می‌کنه و احتیاج به هرس داره.
   در حالت کلی همه ارقام بادام بعد از سربرداری همزمان با کاشت و هرس فرم همون سال تا سه ،چهار سال، بعد هرس شدید ندارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://www.simplybuzzes.com/wp-includes/rtp-slot/

https://ecobrumi.fr/wp-includes/slot-gacor/

http://yuzumi.ru/wp-includes/sbobet/

https://www.milkywatt.com/wp-includes/slot-deposit/

https://www.camping-couleurs-du-monde.com/wp-includes/slot-bonus/

https://www.agencefbi.com/wp-includes/slot-gacor/

https://www.citytalkgroup.co.uk/wp-includes/bonus-new-member/

https://www.praktijkverdiept.nl/wp-includes/rtp-live/

https://realtrucklovers.com/slot-deposit/

https://imperiavoska.ru/wp-includes/slot-gacor/

https://www.profrais.fr/wp-includes/rtp-live/

https://www.stadler.fr/wp-includes/slot-gacor/

https://www.soluexpert.fr/wp-includes/rtp-slot/

https://lacreativita.club/wp-includes/slot-online/

https://ptc.ac.zw/wp-includes/bonus-new-member/

https://www.chirurgie-digestif-proctologie.re/wp-includes/baccarat-online/

https://art-islamique.fr/wp-includes/rtp-live/

https://asianfoodpantry.com.au/wp-includes/baccarat-online/

https://www.mkshonda.com/wp-includes/slot-deposit/

https://www.yadaal.com/wp-includes/rtp-live-slot/

https://www.dhruvdeshhonda.co.in/wp-includes/slot-gacor/

https://sanbae.in/rtp-slot/

https://www.swahililanguageschool.com/wp-includes/rtp-live/

https://artmakesmehappy.gr/wp-includes/bonus-new-member/

https://www.waghalsaada.com/wp-content/slot-deposit/

https://akylentes.com/wp-content/rtp-live-slot/

Slot Bonus New Member 100 di Awal

Slot Gacor Hari Ini

SBOBET88

Bonus New Member

Daftar SBOBET

bonus new member

Slot Gacor Terbaik

slot gacor hari ini

Slot Gacor Gampang Menang

Daftar SBOBET

Roulette

Slot Deposit Pulsa 10k

Rolet

Daftar SBOBET

slot gacor malam ini

Slot Gacor Gampang menang

RTP Slot Gacor

RTP Slot Gacor

Daftar Baccarat Online

Slot Deposit Pulsa 10k

RTP

Slot Bonus 100 To 3x

Slot Gacor Gampang menang

situs slot gacor

Slot Gacor Hari Ini

RTP Slot

Roulette

Slot Deposit Pulsa 10k

Slot Deposit Pulsa 10k

Daftar SBOBET

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor hari ini

login joker123

SBOBET

login joker123

bandar judi online terpercaya

login joker123

daftar SBOBET

situs judi slot terbaik dan terpercaya no 1

daftar SBOBET

login joker123

daftar nova88

daftar ibcbet

login joker123

Slot Gacor Gampang Menang

Casino Online Uang Asli

RTP Live

RTP Live

Bonus New Member

RTP Slot Tertinggi

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor maxwin

Casino Online Uang Asli

Slot Gacor Gampang Menang

Daftar Baccarat Online

Bonus New Member

Slot Deposit Pulsa 10k

Bonus New Member

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor hari ini

Slot Gacor Gampang Menang

RTP Slot

Bonus New Member

Slot Gacor

Slot Deposit Pulsa 10k

slot demo

slot online

Slot Gacor Gampang menang

Slot Gacor Gampang menang

Slot Gacor Maxwin

Akun Demo Slot

Slot Gacor

Bonus New Member

Slot Deposit Pulsa 10k

slot demo

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor hari ini

Agen Poker Online

Live Casino Online

Slot Resmi

Slot Gacor Gampang menang

situs slot gacor

Situs Judi Slot Terbaik dan Terpercaya No 1

Casino Online Uang Asli

Agen Poker Online

Bonus New Member

Slot Resmi

Daftar SBOBET

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor hari ini

Casino Online Uang Asli

IDN Poker

Bonus New Member

Daftar SBOBET

Slot Resmi

Daftar SBOBET

Slot Gacor Gampang menang

slot online

IDN Poker

IDN Poker

Bonus New Member

Agen Poker Online

Slot Resmi

Casino Online Uang Asli

Slot Gacor Gampang menang

Slot Gacor Gampang menang

slot online

slot gacor gampang menang

nama nama situs judi slot online

slot

link slot gacor

slot gacor hari ini

slot gacor maxwin

slot gacor terbaru

slot gacor gampang maxwin

slot gacor maxwin

situs judi slot

slot online

slot tergacor

slot gampang maxwin

slot paling gacor

judi slot online

slot gampang maxwin

Slot Gacor Gampang Menang

Poker

IDN Poker

Slot Bonus

Slot Online Resmi

IDN Poker

slot online

situs slot gacor

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

Slot Gacor Hari Ini

Live Casino

Situs Slot Gacor

Daftar Casino Online

SBOBET88

Slot Online Resmi

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

situs slot gacor

slot gacor

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Hari Ini

Slot Bonus

Situs Slot Gacor

Slot Online Resmi

SBOBET88

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

Poker

RTP Live

IDN Poker

IDN Poker

SBOBET88

Slot Online Resmi

slot gacor gampang menang

slot gacor gampang menang

slot gacor gampang menang

situs slot gacor

RTP Live

Poker

Poker

Situs Slot Gacor

SBOBET88

Slot Online Resmi

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

Slot Gacor Maxwin

Poker

Slot Bonus

Slot Bonus

Slot Online Resmi

SBOBET88

situs slot gacor

slot gacor hari ini

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

Live Casino

Poker

Slot Bonus

Poker

Slot Online Resmi

Slot Bonus

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

slot gacor

slot gacor maxwin

Live Casino

Slot Gacor Maxwin

Situs Slot Gacor

Slot Deposit 10000

Slot Bonus

Slot Deposit 10000

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

slot gacor

RTP Live

Live Casino

Situs Slot Gacor

Poker

situs slot gacor

situs slot gacor

slot gacor maxwin

slot gacor

RTP Live

SBOBET Resmi

Slot Kamboja

Slot Deposit 10000

slot gacor

slot gacor maxwin

situs slot gacor

situs slot gacor

Poker

RTP Live

SBOBET88

Slot Kamboja

Slot Gacor Gampang Jackpot

slot gacor maxwin

slot gacor

slot gacor terpercaya

Situs slot gacor

Situs slot gacor

Slot Gacor Hari Ini

Live Casino

Slot Bonus

Casino

Slot Online Resmi

Slot Deposit 10000

slot gacor maxwin

slot gacor

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Gampang Menang

SBOBET Resmi

Slot Deposit 10000

Slot Deposit 10000

Slot Online Resmi

SBOBET88

slot gacor maxwin

slot gacor

Slot Gacor Malam ini

Slot Gacor Terpercaya

Slot Gacor Gampang Menang

Slot Gacor Gampang Menang

Slot Bonus

Situs Slot Gacor

Slot Deposit 10000

Slot Bonus

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Resmi

slot gacor 2023

slot gacor

Slot Bonus New Member

Slot Bonus

Judi Bola Online

Slot Online Resmi

Slot Deposit 10000

slot gacor maxwin

slot gacor

Slot Gacor Maxwin

Slot Gacor Maxwin

RTP Live

RTP Live

Slot Bonus

Poker Online

Slot Online Resmi

Slot Bonus

Bocoran Slot Gacor

Bocoran Slot Gacor

slot gacor maxwin

slot gacor

Slot Garansi

Slot Gacor

Slot Dana

slot garansi kekalahan

slot resmi

Baccarat

Slot Gacor

slot garansi kekalahan

slot resmi

Slot Resmi

Slot Gacor

Slot Gacor

Slot Resmi

slot gacor hari ini

slot resmi

Slot Gacor

Slot Garansi

slot gacor resmi

situs slot gacor

Slot Gacor Gampang Menang

Slot Gacor

Situs Slot Resmi

Slot Depsoit Ovo

Bonus New Member 100

Situs Slot Resmi

Slot Gacor Maxwin

Situs Slot Resmi

situs slot gacor

slot gacor resmi

Slot Resmi Online

Slot Gacor Terpercaya

slot gacor resmi

slot resmi

Situs Slot Gacor

Slot Deposit Pulsa 10rb

Situs Slot Gacor

Slot Gacor Hari Ini

Slot Resmi Online

slot gacor resmi

situs slot gacor

RTP Live

Situs Slot Gacor

Situs Slot Resmi

Situs Slot Gacor

slot gacor resmi

situs slot gacor

Situs Slot Resmi

Slot Deposit Via Dana 10 ribu

Situs Slot Resmi

slot gacor resmi

situs slot gacor

Situs Slot Gacor

Situs Slot Resmi

joker gaming

Slot Resmi

Slot Gacor Resmi

Slot Gacor

Daftar Casino Online

Slot Gacor Terbaru

situs slot gacor

Slot Resmi Terpercaya

slot gacor resmi

Slot Deposit Via Pulsa

situs slot online resmi

situs slot gacor

Slot Resmi Online

Slot Resmi Online

Slot Gacor Maxwin

Demo Mahjong Ways 2

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Maxwin

Slotresmi

Slot Deposit Via Qris

slot gacor resmi

slot gacor gampang menang

Mahjong Ways 3

Pg Soft

Slot Gacor Hari Ini

Mahjong Ways 3

Slot Gacor Gampang Menang

slot online resmi

slot gacor gampang menang

Slot Mahjong Ways

slot online resmi

Slot Deposit Dana

Slot Deposit Pulsa 10rb

Slot Gacor Terbaru

Mahjong Ways 3

RTP Slot Tertinggi Hari Ini

Slot Deposit OVO 10rb

Slot Gacor Hari Ini

Slot Deposit Dana

live casino online

Slot Deposit Termurah

slot deposit dana 10ribu

Slot Deposit Tanpa Potongan

Slot Deposit

Slot Dana Tanpa Potongan

Slot Online Resmi

Slot Deposit Via Dana 10 ribu

Slot Online Deposit Dana

slot gacor resmi

slot deposit dana 10000

Depo 25 Bonus 25

Slot Deposit

Slot Garansi Kekalahan 100

Slot Deposit Via Dana

Mahjong Ways

slot deposit dana 10ribu

slot online resmi

Slot via dana

Slot Deposit Dana

Situs Slot Resmi

Slot Garansi Kekalahan 100

slot online resmi

Slot Deposit Via Dana

slot deposit dana 10ribu

Slot Deposit Via Dana

Slot Resmi Online

Slot Dana Tanpa Potongan

Slot Deposit Dana 10Rb

daftar sbobet

slot deposit dana 10 ribu

Slot Deposit Via Dana

Slot Online Resmi

slot deposit via dana

Slot Deposit Via Dana

Slot Deposit Via Dana

Slot Bonus

slot deposit dana 10 ribu

Slot Online

slot deposit via dana

Slot Via Dana

Slot Mahjong Ways

Slot Deposit Dana 10 Ribu

Depo 25 Bonus 25

slot deposit via dana

slot deposit via dana 10000

Situs Slot Dana

Slot Deposit Dana

Slot Garansi Kekalahan 100

Slot Online Deposit Dana

slot deposit dana 10 ribu

slot deposit via dana

Slot Dana 10rb

Slot Dana 10rb

Slot Garansi Kekalahan 100 Terbaru

Slot Deposit Dana 10 Ribu

slot deposit via dana 10000 rb

slot deposit via dana 10 ribu

Slot Deposit

Slot Deposit

RTP Slot Pragmatic Play

Slot Pragmatic Play

Situs Slot Resmi

Situs Slot Resmi

pragmatic play

pragmatic play

slot mania olympus