بادام مامایی سامان رقم اختصاصی یکی از ژنوتیپ های برتر

۱۱ شهریور ۱۴۰۰

بادام مامایی سامان یک، یکی از بهترین تیپ های بادام مامایی است و عملکرد فوق العاده ای دارد و اکثر میوه های آن تک مغز است. در این مقاله این تیپ از رقم بادام مامایی معرفی می شود و بعضی نکات در مورد احداث باغ بادام مامایی را باهم مرور می کنیم.

ویدیو معرفی بادام مامایی سامان 1

 در این ویدیو از نهال بادام مامایی سامان می توانید میزان بار محصول و درصد مغز به پوسته چوبی و سایر مشخصات دیگر این نهال بادام مامایی را مشاهده کنید.

بادام مامایی و تیپ های مختلف آن

بادام مامایی یکی از ژنوتیپ های برتر بادام منطقه سامان (استان چهار محال و بختیاری) و نجف آباد(استان اصفهان) می باشد. بادام مامایی حدود 50 سال است که به عنوان رقم شناخته می شود و به صورت عمده نهال آن تولید و تکثیر میشود و محصولات آن به کشورهای مختلف صادر میشود. متاسفانه در سالهای گذشته ،طی تکثیر های غلط انجام شده و جهش های اتفاق افتاده، بادام رقم مامایی به تیپ های مختلفی رسیده و این تیپ ها از نظر تولید و اندازه درخت و میوه متفاوت هستند.

مجموعه نهالستان کبیری در سالهای گذشته اقدام به شناسایی تیپ های برتر این رقم کرده و خوشبختانه به تیپ های خوبی رسیده و آنها را با نام های تجاری سامان 1 تا 5 نامگذاری و نهال آنها را تولید و عرضه میکند. اکثر تیپ های رقم بادام مامایی ذاتاً جفت مغز بوده و تقریباً هر ساله میوهای دوقلوی زیادی تولید می کند.

بهترین نهال بادام مامایی

بادام مامایی سامان 1، یکی از بهترین تیپ هایی است که برخلاف بیشتر تیپ هایاین بادام حدود 70%میوه های تک مغز تولید می کند و بسته به رسیدگی، نوع خاک و شرایط آب و هوایی بین 30 تا 45 درصد از وزن میوه را مغز تشکیل میدهد و تقریبا هر 210 تا 250 میوه ی خشک آن 1 کیلو گرم می شود. البته اندازه میوه ی بادام رقم مامایی تغذیه و مدیریت باغ مربوط است و اینکه از چه زمانی آبیاری و تغذیه شروع میشود.

بهترین زمان آبیاری بادام رقم مامایی و تغزیه آن

درخت بادام، مخصوصاً رقم بادام مامایی بر خلاف نظر عموم باغداران، خیلی زود احتیاج به آب پیدا میکند و تقریباً از زمان گل دهی ،آبیاری شروع میشود و زمانی که میوه به صورت چاقاله است تا پس از برداشت به طور منظم آبیاری و تغذیه ی درخت بادام مامایی ادامه پیدا میکند. یکی از مشکلات باغداران برای اندازه گیری میوه بادام مامایی دیر شروع کردن آبیاری و تغذیه درخت است.

قیمت بادام مامایی ۱۴۰۲ و تاثیر تک مغز یا دو قلو بودن آن

نحوه قیمت گذاری بادام مامایی به خاطر صادراتی بودن این محصول با بقیه ارقام بادام متفاوت است و در آینده و مقالات بعدی به صورت کامل توضیح داده خواهد شد.در نحوه قیمت گذاری این رقم بادام برای تفکیک بار با کیفیت و درشت از بار نامرغوب به غیر از درصد مغز به پوست چوبی، تعداد مغز در هر صد گرم نیز اندازه گیری میشود.

میوه های بادام مامایی تیپ سامان یک تقریبا 70 درصد تک مغز میشوند و این تک مغز بودن باعث میشود وزن مغزها بالا رفته و قیمت محصول تولیدی آن نسبت به بقیه تیپ های بادام مامایی بالاتر باشد.

تک یا جفت بودن مغز میوه در شرایط یکسان مدیریت باغ، تاثیر زیادی در قیمت نهایی محصول ندارد .به عنوان مثال وقتی میوه جفت مغز است، دو مغز حدود 0.7 گرمی داریم که سر جمع 1.4 گرم می شود و زمانی که یک میوه ی تک مغز داریم یک مغز حدوداً 1 گرمی داریم.

بنابراین در بادام رقم مامایی جفت مغز، درصد مغز بالا میرود و هم زمان دانه شمار نیز زیاد میشود که این مسئله باعث مقداری کاهش قیمت بادام رقم مامایی میشود، ولی در کل وزن بیشتری داریم و در بادام رقم مامایی تک مغز ،وزن کمتر و دانه شمار پایین تر و بنابراین قیمت بالاتری داریم.

4 عامل اصلی در تک یا جفت شدن مغز بادام مامایی

تک یا جفت مغز بودن میوه بادام رقم مامایی به عوامل زیادی بستگی دارد، مثل ژنتیک ،که بعضی از تیپهای بادام مامایی ،ذاتاً ناقص بوده و میوهای تک مغز تولید میکنند ولی در شرایط کلی اکثر تیپ های بادام مامایی جفت مغز بوده و چنین عواملی که در ذیل مطرح میشود، میتواند در تشکیل میوه بادام رقم مامایی دخیل باشند.

 4 عامل اصلی در تک یا جفت شدن مغز بادام مامایی
4 عامل اصلی در تک یا جفت شدن مغز بادام مامایی

1-دمای هوا و تاثیر آن در تشکیل میوه

تحقیقات نشان داده که در سال هایی که در زمان گلدهی هوا گرم باشد اکثر میوه ها ی بادام مامایی جفت مغز میشوند و در سال هایی که هوا خنک است تقریبا بیشتر میوه ها تک مغز میشوند.

2-تاثیر تغذیه مناسب و قدرت درخت در تشکیل مغز

در درخت بادام رقم مامایی مواقعی که سال قبل درخت بار نداشته، اکثر میوه ها تک مغز می شوند ،چون درخت قوی است ،یکی از تخمک ها ، تخمک دیگر را از بین میبرد و میوه تک مغز میشود.

3-استفاده از کودهای ازته در زمان گلدهی و گرده افشانی درخت بادام

روش های دیگری نیز برای تک مغز کردن میوه وجود دارد ، مثل استفاده از کود های ازته در زمان گلدهی درخت بادام مامایی ، که باعث میشود یکی از تخمک ها بعد از بارور شدن یک مرتبه رشد کرده و قبل از گرده افشانی کامل تخمک دیگر را خفه و حذف کند و میوها تک مغز شود.

4-تاثیر گرده افشانی در تشکیل میوه درخت بادام رقم مامایی

وجود زنبورهای عسل،هوای متعادل و گرده افشانی خوب باعث بارور شدن هر دو تخمک و جفت مغز شدن میوه بادام مامایی میشود.

بهترین زمان برداشت بادام مامایی

یکی از مشخصاتی که زمان برداشت بادام مامایی را نشان می دهد، زمانی است که پوست سبز میوه کاملاً از پوست چوبی جدا شده و ارتباط آن با درخت قطع می شود. تقریباً 150 روز بعد از گلدهی بادام ها آماده برداشت میشوند.

 4 عامل اصلی در تک یا جفت شدن مغز بادام مامایی
بهترین زمان برداشت بادام مامایی

فاصله استاندارد بین درختان بادام رقم مامایی

در احداث باغ بادام رقم مامایی رعایت فاصله ی عرضی و طولی درختان خیلی مهم است . چون بر خلاف بیشتر ارقام بادام، رقم بادام مامایی رشد عرضی زیادی دارد و تقریباً به میزان ارتفاع درخت پهن می شود. بنابراین فاصله ی بین ردیف ها و داخل ردیف ها باید حتماً به صورت استاندارد رعایت شود. فاصله ی درختان بادام رقم مامایی برای احداث باغ بسته به نوع خاک، موقعیت زمین،روش کاشت(دیم،آبی) ، طول فصل رشد و … بین 5*5، 6*6 و 6*8 متر متفاوت است.

بهترین زمین های مناسب کاشت بادام مامایی

احداث باغ بادام به ویژه رقم مامایی در زمین های شیب دار و سنگ لاخی نه تنها مشکلی ندارد بلکه مفید است، باغ هایی که در زمینهای شیبدار احداث میشوند نسبت به زمینهای صاف و کم ارتفاع در مناطقی که زمستانهای سردی دارد و مناطقی که سرمای بهاره وجود دارد، آسیب کمتری میبینند و این شیب باعث گردش هوای بهتر و در نتیجه فتوسنتز بالاتر و تابش نور آفتاب بیشتر به سطح باغ بادام رقم مامایی می شود .وجود سنگ ها ،باعث میشود رطوبت خاک حفظ شود و در فصل تابستان و زمانیکه که هوا گرم است درخت با تنش گرما و کم آبی مواجه نشود.

خاک مناسب کاشت بادام رقم مامایی

درخت بادام رقم مامایی هم مثل سایر مغزها ،خاکهای غنی با زهکشی خوب و بافت متوسط که میزان مناسبی از رطوبت را در خود نگه میدارند علاقه مند است. این رقم خاک هایی با رطوبت بیش از حد را تحمل نمکیند و درخت بادام رقم مامایی در خاک هایی با pH 6.5 بهترین رشد خود را خواهند داشت ولی در خاک های خنثی و قلیایی هم عملکرد مناسبی خواهد داشت.

store
نظر شما در این موضوع چیست؟

17 پاسخ به “بادام مامایی سامان رقم اختصاصی یکی از ژنوتیپ های برتر”

 1. روح الله پاکدشت گفت:

  سلام
  آقای کبیری بعد از سال چندم باغ بادام مامایی به بار میشینه ؟

  • رجا کبیری سامانی گفت:

   سلام. به صورت معمول 7سال زمان نیازه تا به بار اقتصادی برسه ولی خوشبختانه با اقداماتی که در این محموعه انحام شده و با شناسایی و استفاده از جوانه های بالغ برای تکثیر از سنین ابتدایی به محصول میرسه و حدودا از سال چهارم بار اقتصادی خواهیم داشت

 2. فرازمند گفت:

  سلام
  اقای کبیری ایا بادام مامایی سامان رقم های دیگری هم دارد ؟

 3. علیرضاشریعتی گفت:

  سلام…بهترین ماه برای کاشت نهال چه ماهی است؟قیمت نهال شماره۱ چقدرمیباشد

  • درود بر شما
   بهترین زمان برای کاشت نهال از اواخر پاییز ( آذر ماه ) تا اوایل بهار (فروردین ماه) می باشد. میتوانید با مراجعه به مقاله نحقیقات قبل از کاشت نهال اطلاعات جامع مربوطه را مطالعه بفرمایید
   اطلاعات مربوط به قیمت در بخش خرید نهال قرار گرفته است یا می توانید برای مشاوره با شماره نهالستان تماس حاصل فرماپید
   سپاس

 4. زهرا گفت:

  سلام.بهترین گرده افشان برا بادام مامایی کدام است؟ و برا گرده افشانی بادام آیا باد هم تاثیر دارد یاحتما باید از طریق زنبور انجام بگیره؟آیا برای جلو گیری از سرمایه بهاره هم راهی هست یا تیپی از مامایی هست که دیر گل باش ؟ ممنون

  • سلام
   متاسفانه گرده افشان اختصاصی برای رقم مامایی معرفی نشده ،ولی در حال تحقیقات هستیم و به امید خدا در آینده نزدیک معرفی میشه.
   رقم مامایی با انواع بادام‌های تلخ و شیرین ،زردآلو،هلو ،شلیل و … گرده افشانی می‌کنه
   رقم مامایی بیشتر به وجود زنبور برای گرده افشانی نیاز داره چون دهنه تخمدان گل این رقم باریک و بلنده و گرده ها به راحتی بدون وجود زنبور نمیتونن حرکت کنند.
   با باد هم گرده افشانی انجام میشه ولی برای عملکرد بهتر به زنبور عسل احتیاج است.
   تیپ سامان دو به دلیل به تدریج باز شدن گلها در زمان تقریبی دو هفته تا حدودی در برابر سرمای بهاره مقاوم تر از مابقی تیپ‌های این رقمها و با وجود خسارت سرمای بهاره حدود ده تا سی درصد محصول حفظ میشه
   با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی خوشبختانه روشهای عملی خوبی موجوده برای جلوگیری از خسارت سرمای بهاره
   استفاده از سایبان ، مه پاشی، تولید باد و به جریان انداختن هوا، تولید مه ، آبیاری عمیق سطح باغ و… روشهای مرسوم و عملی است که در اکثر مناطق جهان برای این منظور استفاده میشه

 5. شعبانی گفت:

  باسلام میخواستم ببینم بادام مامایی اصلاح شده وپیوندی دور گل هست؟ سرمای بهاره نمیخوره؟

  • سلام
   بادام رقم مامایی متوسط گل است
   ولی در بین تیپ‌های مختلف این رقم، تیپ سامان دو بر خلاف بقیه تیپها که در یک هفته تمام گلها شکوفا میشن در چهارده روز به مرحله تمام گل میرسه و در اکثر سالها با وجود سرمای بهاره حدود بیست تا سی درصد محصول را حفظ میکنه

 6. محمدمعصومی گفت:

  سلم وعرض ادب
  ازاطلاعات جامع شما سپاسگذارم
  ۱)راندمان تولیدبادام مامایی۱درهکتار بطور واقعی چندتن هست؟
  ۲) به نظرحضرتعالی تومنطقه اردستان بااب غنات که اب شور هم هست ایا قابل کشت هست؟
  سپاس ازاینکه راهنمایی میکنید.

  • سلام
   سلامت باشید
   به طور میانگین در هر هکتار ۶تن محصول برداشت میشه.
   البته میزان تولید رابطه مستقیم با رسیدگی و مدیریت عوامل محیطی مثل تغذیه ،آبیاری،هرس،مدیریت آفات و بیماریها و… داره
   باغداران پیشرو در منطقه ما تا ۱۵تن در هکتار تولید دارن.
   منطقه اردستان مناسب پرورش بادام هست ولی بادام با شوری آب و خاک مشکل داره و نباید شوری بیشتر از ۲۵۰۰ واحد باشه.

 7. رحمتی گفت:

  سلام
  واقعا خیلی کامل توضیح دادید مهندس کبیری
  از چه طریقی میتونیم نهال بادام مامایی رو خرید کنیم؟ آیا میشود در منطقه میاندواب این بادام رو کاشت؟

 8. فاطمه گفت:

  با سلام. ایا رقم بادام مامایی برای اب و هوای شیراز مناسب است؟

  • سلام
   خوشبختانه رقم مامایی در تمامی نقاط رشته کوهای زاگرس و البرز–عملکرد مناسبی داره و خوشبختانه در شیراز هم جواب داده
   البته در حالت کلی برای انتخاب رقم یا گونه مناسب-بهتره با اطلاعات منطقه و مشخصات زمین مورد نظر اقدام بشه

 9. احمد گفت:

  سلام جناب مهندس…

  توضیحات کامل و قابل فهم بود.
  جناب مهندس آیا برای پیوندک گرفتن برای دیگر ارقام بادام هم بمانند همین رقم هستش؟
  برای پیوند بهتر است از ریشه بادام شیرین استفاده کنیم یا بادام تلخ ؟
  باتشکر

  • سلام
   در مورد بادام مامایی اهمیت و حساسیت بیشتری وجود داره چون در رقم مامایی جوانه های گل بیشتر، روی سیخکهای دوساله تشکیل میشه ولی در بیشتر ارقام دیگه بادام جوانه‌های گل روی شاخه های سال جاری تشکیل میشن. ولی در حالت کلی برای هر رقم یا بهتره بگم برای هر درختی به این روش اقدام بشه حتماً نتیجه بهتری حاصل میشه،درخت کوچکتر و پربارتری خواهیم داشت و از تفرق صفات رقم یا درخت مورد نظر جلو گیری میشه و دقیقاً همون درخت با همون مشخصات تکثیر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://www.simplybuzzes.com/wp-includes/rtp-slot/

https://ecobrumi.fr/wp-includes/slot-gacor/

http://yuzumi.ru/wp-includes/sbobet/

https://www.milkywatt.com/wp-includes/slot-deposit/

https://www.camping-couleurs-du-monde.com/wp-includes/slot-bonus/

https://www.agencefbi.com/wp-includes/slot-gacor/

https://www.citytalkgroup.co.uk/wp-includes/bonus-new-member/

https://www.praktijkverdiept.nl/wp-includes/rtp-live/

https://realtrucklovers.com/slot-deposit/

https://imperiavoska.ru/wp-includes/slot-gacor/

https://www.profrais.fr/wp-includes/rtp-live/

https://www.stadler.fr/wp-includes/slot-gacor/

https://www.soluexpert.fr/wp-includes/rtp-slot/

https://lacreativita.club/wp-includes/slot-online/

https://ptc.ac.zw/wp-includes/bonus-new-member/

https://www.chirurgie-digestif-proctologie.re/wp-includes/baccarat-online/

https://art-islamique.fr/wp-includes/rtp-live/

https://asianfoodpantry.com.au/wp-includes/baccarat-online/

https://www.mkshonda.com/wp-includes/slot-deposit/

https://www.yadaal.com/wp-includes/rtp-live-slot/

https://www.dhruvdeshhonda.co.in/wp-includes/slot-gacor/

https://sanbae.in/rtp-slot/

https://www.swahililanguageschool.com/wp-includes/rtp-live/

https://artmakesmehappy.gr/wp-includes/bonus-new-member/

https://www.waghalsaada.com/wp-content/slot-deposit/

https://akylentes.com/wp-content/rtp-live-slot/

Slot Bonus New Member 100 di Awal

Slot Gacor Hari Ini

SBOBET88

Bonus New Member

Daftar SBOBET

bonus new member

Slot Gacor Terbaik

slot gacor hari ini

Slot Gacor Gampang Menang

Daftar SBOBET

Roulette

Slot Deposit Pulsa 10k

Rolet

Daftar SBOBET

slot gacor malam ini

Slot Gacor Gampang menang

RTP Slot Gacor

RTP Slot Gacor

Daftar Baccarat Online

Slot Deposit Pulsa 10k

RTP

Slot Bonus 100 To 3x

Slot Gacor Gampang menang

situs slot gacor

Slot Gacor Hari Ini

RTP Slot

Roulette

Slot Deposit Pulsa 10k

Slot Deposit Pulsa 10k

Daftar SBOBET

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor hari ini

login joker123

SBOBET

login joker123

bandar judi online terpercaya

login joker123

daftar SBOBET

situs judi slot terbaik dan terpercaya no 1

daftar SBOBET

login joker123

daftar nova88

daftar ibcbet

login joker123

Slot Gacor Gampang Menang

Casino Online Uang Asli

RTP Live

RTP Live

Bonus New Member

RTP Slot Tertinggi

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor maxwin

Casino Online Uang Asli

Slot Gacor Gampang Menang

Daftar Baccarat Online

Bonus New Member

Slot Deposit Pulsa 10k

Bonus New Member

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor hari ini

Slot Gacor Gampang Menang

RTP Slot

Bonus New Member

Slot Gacor

Slot Deposit Pulsa 10k

slot demo

slot online

Slot Gacor Gampang menang

Slot Gacor Gampang menang

Slot Gacor Maxwin

Akun Demo Slot

Slot Gacor

Bonus New Member

Slot Deposit Pulsa 10k

slot demo

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor hari ini

Agen Poker Online

Live Casino Online

Slot Resmi

Slot Gacor Gampang menang

situs slot gacor

Situs Judi Slot Terbaik dan Terpercaya No 1

Casino Online Uang Asli

Agen Poker Online

Bonus New Member

Slot Resmi

Daftar SBOBET

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor hari ini

Casino Online Uang Asli

IDN Poker

Bonus New Member

Daftar SBOBET

Slot Resmi

Daftar SBOBET

Slot Gacor Gampang menang

slot online

IDN Poker

IDN Poker

Bonus New Member

Agen Poker Online

Slot Resmi

Casino Online Uang Asli

Slot Gacor Gampang menang

Slot Gacor Gampang menang

slot online

slot gacor gampang menang

nama nama situs judi slot online

slot

link slot gacor

slot gacor hari ini

slot gacor maxwin

slot gacor terbaru

slot gacor gampang maxwin

slot gacor maxwin

situs judi slot

slot online

slot tergacor

slot gampang maxwin

slot paling gacor

judi slot online

slot gampang maxwin

Slot Gacor Gampang Menang

Poker

IDN Poker

Slot Bonus

Slot Online Resmi

IDN Poker

slot online

situs slot gacor

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

Slot Gacor Hari Ini

Live Casino

Situs Slot Gacor

Daftar Casino Online

SBOBET88

Slot Online Resmi

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

situs slot gacor

slot gacor

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Hari Ini

Slot Bonus

Situs Slot Gacor

Slot Online Resmi

SBOBET88

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

Poker

RTP Live

IDN Poker

IDN Poker

SBOBET88

Slot Online Resmi

slot gacor gampang menang

slot gacor gampang menang

slot gacor gampang menang

situs slot gacor

RTP Live

Poker

Poker

Situs Slot Gacor

SBOBET88

Slot Online Resmi

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

Slot Gacor Maxwin

Poker

Slot Bonus

Slot Bonus

Slot Online Resmi

SBOBET88

situs slot gacor

slot gacor hari ini

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

Live Casino

Poker

Slot Bonus

Poker

Slot Online Resmi

Slot Bonus

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

slot gacor

slot gacor maxwin

Live Casino

Slot Gacor Maxwin

Situs Slot Gacor

Slot Deposit 10000

Slot Bonus

Slot Deposit 10000

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

slot gacor

RTP Live

Live Casino

Situs Slot Gacor

Poker

situs slot gacor

situs slot gacor

slot gacor maxwin

slot gacor

RTP Live

SBOBET Resmi

Slot Kamboja

Slot Deposit 10000

slot gacor

slot gacor maxwin

situs slot gacor

situs slot gacor

Poker

RTP Live

SBOBET88

Slot Kamboja

Slot Gacor Gampang Jackpot

slot gacor maxwin

slot gacor

slot gacor terpercaya

Situs slot gacor

Situs slot gacor

Slot Gacor Hari Ini

Live Casino

Slot Bonus

Casino

Slot Online Resmi

Slot Deposit 10000

slot gacor maxwin

slot gacor

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Gampang Menang

SBOBET Resmi

Slot Deposit 10000

Slot Deposit 10000

Slot Online Resmi

SBOBET88

slot gacor maxwin

slot gacor

Slot Gacor Malam ini

Slot Gacor Terpercaya

Slot Gacor Gampang Menang

Slot Gacor Gampang Menang

Slot Bonus

Situs Slot Gacor

Slot Deposit 10000

Slot Bonus

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Resmi

slot gacor 2023

slot gacor

Slot Bonus New Member

Slot Bonus

Judi Bola Online

Slot Online Resmi

Slot Deposit 10000

slot gacor maxwin

slot gacor

Slot Gacor Maxwin

Slot Gacor Maxwin

RTP Live

RTP Live

Slot Bonus

Poker Online

Slot Online Resmi

Slot Bonus

Bocoran Slot Gacor

Bocoran Slot Gacor

slot gacor maxwin

slot gacor

Slot Garansi

Slot Gacor

Slot Dana

slot garansi kekalahan

slot resmi

Baccarat

Slot Gacor

slot garansi kekalahan

slot resmi

Slot Resmi

Slot Gacor

Slot Gacor

Slot Resmi

slot gacor hari ini

slot resmi

Slot Gacor

Slot Garansi

slot gacor resmi

situs slot gacor

Slot Gacor Gampang Menang

Slot Gacor

Situs Slot Resmi

Slot Depsoit Ovo

Bonus New Member 100

Situs Slot Resmi

Slot Gacor Maxwin

Situs Slot Resmi

situs slot gacor

slot gacor resmi

Slot Resmi Online

Slot Gacor Terpercaya

slot gacor resmi

slot resmi

Situs Slot Gacor

Slot Deposit Pulsa 10rb

Situs Slot Gacor

Slot Gacor Hari Ini

Slot Resmi Online

slot gacor resmi

situs slot gacor

RTP Live

Situs Slot Gacor

Situs Slot Resmi

Situs Slot Gacor

slot gacor resmi

situs slot gacor

Situs Slot Resmi

Slot Deposit Via Dana 10 ribu

Situs Slot Resmi

slot gacor resmi

situs slot gacor

Situs Slot Gacor

Situs Slot Resmi

joker gaming

Slot Resmi

Slot Gacor Resmi

Slot Gacor

Daftar Casino Online

Slot Gacor Terbaru

situs slot gacor

Slot Resmi Terpercaya

slot gacor resmi

Slot Deposit Via Pulsa

situs slot online resmi

situs slot gacor

Slot Resmi Online

Slot Resmi Online

Slot Gacor Maxwin

Demo Mahjong Ways 2

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Maxwin

Slotresmi

Slot Deposit Via Qris

slot gacor resmi

slot gacor gampang menang

Mahjong Ways 3

Pg Soft

Slot Gacor Hari Ini

Mahjong Ways 3

Slot Gacor Gampang Menang

slot online resmi

slot gacor gampang menang

Slot Mahjong Ways

slot online resmi

Slot Deposit Dana

Slot Deposit Pulsa 10rb

Slot Gacor Terbaru

Mahjong Ways 3

RTP Slot Tertinggi Hari Ini

Slot Deposit OVO 10rb

Slot Gacor Hari Ini

Slot Deposit Dana

live casino online

Slot Deposit Termurah

slot deposit dana 10ribu

Slot Deposit Tanpa Potongan

Slot Deposit

Slot Dana Tanpa Potongan

Slot Online Resmi

Slot Deposit Via Dana 10 ribu

Slot Online Deposit Dana

slot gacor resmi

slot deposit dana 10000

Depo 25 Bonus 25

Slot Deposit

Slot Garansi Kekalahan 100

Slot Deposit Via Dana

Mahjong Ways

slot deposit dana 10ribu

slot online resmi

Slot via dana

Slot Deposit Dana

Situs Slot Resmi

Slot Garansi Kekalahan 100

slot online resmi

Slot Deposit Via Dana

slot deposit dana 10ribu

Slot Deposit Via Dana

Slot Resmi Online

Slot Dana Tanpa Potongan

Slot Deposit Dana 10Rb

daftar sbobet

slot deposit dana 10 ribu

Slot Deposit Via Dana

Slot Online Resmi

slot deposit via dana

Slot Deposit Via Dana

Slot Deposit Via Dana

Slot Bonus

slot deposit dana 10 ribu

Slot Online

slot deposit via dana

Slot Via Dana

Slot Mahjong Ways

Slot Deposit Dana 10 Ribu

Depo 25 Bonus 25

slot deposit via dana

slot deposit via dana 10000

Situs Slot Dana

Slot Deposit Dana

Slot Garansi Kekalahan 100

Slot Online Deposit Dana

slot deposit dana 10 ribu

slot deposit via dana

Slot Dana 10rb

Slot Dana 10rb

Slot Garansi Kekalahan 100 Terbaru

Slot Deposit Dana 10 Ribu

slot deposit via dana 10000 rb

slot deposit via dana 10 ribu

Slot Deposit

Slot Deposit

RTP Slot Pragmatic Play

Slot Pragmatic Play

Situs Slot Resmi

Situs Slot Resmi

pragmatic play

pragmatic play