کاشت نهال و آبیاری نهال در دو سال اول

۳۰ مهر ۱۴۰۰

در این مقاله در مورد مراقبت‌های لازم بعد از کاشت نهال، شامل تغذیه و آبیاری نهال، مبارزه با علف‌های هرز و هرس سبز برای سال‌های اول و دوم و مراقبت از سال دوم به بعد توضیحاتی داده شده است.

بسیاری از ما فکر می‌کنیم بعد از کاشت نهال در دو سه سال اول احتیاج به انجام اقدامات خاصی نیست در صورتی که اولین سال‌های بعد از کاشت نهال جزء حیاتی‌ترین سال‌های زندگی یک درخت است. بعد از کاشت نهال، آبیاری نهال و تغذیه از مهم‌ترین مواردی است که باید با دقت و به اندازه انجام شود.

آبیاری سال اول بعد از کاشت نهال

اگر کاشت نهال در فصل پاییز (بعد از خزان) انجام و آبیاری نهال انجام شد و بارندگی‌های مناسبی وجود داشت احتمالاً تا اوایل فصل رشد بعدی احتیاج به آبیاری نهال نیست. در غیر این صورت باید توسط آبیاری، رطوبت خاک اطراف نهال حفظ شود. اگر کاشت نهال در اواخر زمستان انجام شد، چه بارندگی باشد چه نباشد به صورت منظم هر هفته تا اواسط تابستان آبیاری نهال را انجام می‌دهیم.

آبیاری سال اول بعد از کاشت نهال
آبیاری سال اول بعد از کاشت نهال

بعد از آن بسته به منطقه، در مناطق سردسیر دفعات و میزان آبیاری نهال را کم می‌کنیم تا رشد موجود خَشَبی شود و از اواخر تابستان آبیاری نهال را کاملاً قطع می‌کنیم تا رشد پاییزی انجام نشود. بعد از کاشت باید به خوبی از آنها مراقبت کنیم، به دلیل اینکه ریشه‌ی نهال هنوز مستقر نشده و ریشه‌ی گسترده‌ای ندارد، نمی‌تواند از عناصر غذایی و رطوبت موجود در خاک به خوبی استفاده کند.

کمک به استقرار ریشه و تغذیه بعد از کاشت نهال

بعد از کاشت نهال برای کمک به استقرار ریشه و تغذیه نهال احتیاج به استفاده از کودهای متعادل کامل پودری (NPK 20 20 20)، به میزان لازم با توصیه کارشناس متخصص، همراه آبیاری نهال از اوایل فصل رشد و با بیدار شدن درختان است.

به طور معمول استفاده از تغذیه کمکی به صورت محدود ولی دائم تا اواخر بهار و گرم شدن هوا توصیه می‌شود. به عنوان مثال، اگر نهال بادام مامایی 2.5 ساله‌ی استاندارد با قطر تنه‌ی 2 سانتی متر و ارتفاع 150 سانتی متر را در منطقه‌ی سامان با ارتفاع 2000 متری از سطح دریا کاشته باشیم

پس از بیدار شدن نهال، زمانی که حداقل یک ماه از کاشت نهال گذشته باشد همراه اولین آبیاری از کود کامل ماکرو پودری npk 20 20 20 و هیومیک اسید از هر کدام 5 گرم در بیست دقیقه‌ی آخر آبیاری برای هر نهال استفاده می‌کنیم. تا هفته‌ی چهارم هر آب 5 گرم به میزان کودها اضافه می‌کنیم. از هفته‌ی چهارم تا اواخر بهار هر آب 20 گرم از کودهای قبل+ 10 گرم کود کامل میکرو معدنی به همان روش قبل استفاده می‌کنیم.

بعد از کاشت نهال، آبیاری نهال و تغذیه را تا چه میزان و چه اندازه انجام دهیم؟

طوری برنامه ریزی کنید که تا اواخر بهار برای هر نهال حدود 200 تا 250 گرم کود کامل NPK و 100 گرم کود کامل میکرو معدنی استفاده کرده باشیم.

آبیاری نهال و تغذیه بعد از کاشت نهال
زمان بندی آبیاری نهال و تغذیه بعد از کاشت نهال

بعد از گرم شدن هوا مصرف همه‌ی کودها قطع شده و فقط آبیاری نهال، هفتگی تا 15 مرداد به صورت منظم انجام می‌شود و بعد از آن با شروع باد خنک، آبیاری 15 روز یک بار انجام شده و در اوایل شهریور اگر رشد قابل ملاحظه‌ای داشتیم برای کمک به خشبی شدن ساقه‌ها از کودهای پتاسِ ،مثل سولو پتاس به میزان 50 گرم برای هر نهال همراه آبیاری استفاده می‌کنیم.

و از اوایل مهر آبیاری نهال را کاملاً قطع می‌کنیم و اگر در طول فصل پاییز بارندگی نداشتیم در اواخر پاییز باید درخت آبیاری شود تا رطوبت کافی برای زندگی و سپری کردن خواب زمستانی در خاک مهیا باشد.

مبارزه با علف‌های هرز بعد از کاشت نهال

با شروع فصل رشد علف‌های هرز و آفات مختلف نیز همراه درختان بیدار می‌شوند و باید به صورت دائم با علف‌های هرز که در جذب عناصر غذایی و رطوبت خاک با درخت رقابت می‌کنند، با روش‌های مختلف فیزیکی، شیمیایی، تلفیقی و استفاده از مالچ مبارزه کرد.

شروع فصل رشد و شیوع آفات و بیماری‌ها بعد از کاشت نهال

بعد از کاشت نهال و با شروع فصل رشد در فصل بهار با وجود بارندگی و بالا رفتن میزان رطوبت شرایط مناسبی برای تکثیر آفات و بیماری‌های قارچی مثل شته و سفیدک فراهم می‌شود که می‌توان با بازدیدهای متعدد، در زمان‌های مختلف،نشانه‌های این آفات را شناسایی کرده و با آنها مبارزه کنیم. علائمی مثل متوقف شدن رشد نهال، پیچ خوردگی برگ‌ها حکایت از وجود شته، و آغشته شدن برگ‌ها با پودر سفید رنگ از نشانه‌های بیماری قارچی است.

هرس سبز در اولین فصل رشد بعد از کاشت نهال

بعد از کاشت نهال اگر همه‌ی شرایط مهیا بود و طبق برنامه‌ای که از قبل تهیه شده پیش رفتیم،نهال‌های کاشته شده، رشد مناسبی داشته و در اواخر بهار امکان اینکه اولین هرس فرم نهال را انجام دهیم فراهم می‌شود. با انجام این هرس به غیر از اینکه چهارچوب درخت مشخص می‌شود، تغذیه و رشد نهال را هدفمند می‌کنیم و درختمان تا آخر فصل جثه‌ی معقولی پیدا می‌کند.

برای اکثر درختان 3 یا 4 شاخه‌ی اصلی کفایت می‌کند و مابقی شاخه‌ها اعم از نرک یا سیخک ها به طور کامل از بیخ تنه‌ی اصلی حذف می‌شوند. به عنوان مثال در نهال تازه کاشته شده‌ی بادام مامایی در اولین فصل رشد تعداد زیادی شاخه‌ی جدید رشد می‌کند که ما تعداد 3 یا 4 شاخه از محل پیوند تا آخرین قسمت تنه با فاصله‌ی حداقل 5 تا 10 سانتی متر با زاویه‌ی 45 درجه در جهات مختلف حفظ می‌کنیم و مابقی شاخه‌ها حذف می‌شوند.

دقت کنید پایین‌ترین شاخه‌ای که حفظ می‌شود در سمت جنوبی نهال باشد تا از خسارت آفتاب سوختگی در فصل زمستان جلوگیری شود. با این کار یک بار برای همیشه فرم درخت را مشخص می‌کنیم. دقت کنید که در بادام رقم مامایی به علت اینکه تاج گسترده‌ای داشته و میل به پهن شدن دارد. به هیچ عنوان شاخه‌هایی که حفظ شده‌اند را سر برداری نمی‌کنیم.

در اکثر درختان مثل هلو، زردآلو، سیب و … پس از فرم دهی و قد کشیدن شاخه‌ها تا حدود 50 سانتی متری، یک سوم از بالای شاخه‌ها را حذف می‌کنیم تا با زاویه‌ی 45 درجه به صورت پلکانی، از مرکز درخت فاصله بگیرند و زودتر به بلوغ برسند. دقت شود که همه‌ی پاجوش‌ها و تنه جوش‌هایی که از زیر محل پیوند رشد کرده‌اند همیشه و در هر زمانی که متوجه آنها شدیم حذف می‌شوند.

داشت باغ بعد از کاشت نهال

بعد از خزان و به خواب رفتن درختان کار ما برای فصل بعد شروع می‌شود. با حذف شاخه‌های شکسته، خشک و مریض سلامت باغ را حفظ می‌کنیم. بعد از آن باید مراقب جوندگان باشیم و از روش‌های مختلفی که قبلاً نیز اشاره شده مثل کارتن، توری، خار و… مانع خسارت جوندگانی مثل خرگوش شویم.

استفاده از کودهای آلی بعد از کاشت نهال

با انتخاب شغل باغداری تقریباً هیچ وقت بیکار نخواهیم ماند. هرساله باید به میزان لازم کود دامی پوسیده برای درختان استفاده کنیم. قبل و بعد از کاشت نهال، تنها کودهایی که منع مصرف ندارند و بسته به آنالیز خاک استفاده نمی‌کنیم، کودهای آلی مثل کودهای دامی پوسیده ، خاک برگ و انواع کمپوست ها هستند. با مصرف این کودها بدون هیچ مشکلی اتفاق خاصی که می افتند خاک ما حاصلخیز تر می‌شود، توجه کنید که هیچ زمان از کودها و کمپوست های تازه و تجزیه نشده استفاده نکنید.

بعد از کاشت نهال اگر از قبل خاک زمین اصلاح شده و کود دامی و شیمیایی را بر اساس آنالیز خاک به زمین اضافه کردیم و به صورت پشته درآوردیم و درخت را کاشتیم تا زمان به بلوغ رسیدن درخت احتیاج به کود دهی نداریم. کود دامی پوسیده و کمپوست را به صورت سطحی به مقدار 50 کیلوگرم برای هر درخت در یک سوم انتهایی سایه انداز درخت به سمت خارج درخت پخش می‌کنیم.

بعد از آن توسط بیل دستی یا تیلر خاک ورزی می‌کنیم تا کود دامی و خاک کاملاً مخلوط شوند و کود ما به عمق برود. هرساله این کار را تکرار می‌کنیم، با احتساب افزایش سن درخت و بزرگ شدن درختان هرسال به میزان 50 کیلو گرم به کود اضافه می‌کنیم.

هرس در سال دوم بعد از کاشت نهال

با شروع فصل زمستان دو ماه زمان داریم برای تجدید قوا و استراحت. در اواخر زمستان قبل از بیدار شدن درخت هرس خشک (سیاه یا چوب) را شروع می‌کنیم. هنوز درختان ما بالغ نشده‌اند و در اکثر درختان احتیاج به هرس بار نداریم و ادامه‌ی هرس تربیت درختان در سال دوم انجام شده و بسته به نوع درخت، رقم و پایه ادامه‌ی هرس را انجام می‌دهیم.

بعد از هرس حتماً با روغن‌های امولسیون شونده مثل روغن وُلک و روغن‌های گیاهی مثل بَرزک، برای کنترل آفات و بیماری‌ها اقدام به محلول پاشی می‌کنیم. در این مرحله می‌توانیم از سموم حشره کش مثل اتیون برای کنترل بهتر حشرات همراه با روغن استفاده کنیم.

دقت کنید که روغن همه‌ی قسمت‌های درخت، از روی خاک تا آخرین قسمت شاخه‌های درخت را پوشش دهد، حتی در مواردی سایه انداز درخت را هم سم پاشی می‌کنیم. این روغن با پوشش منافذ شاخه‌ها از رسیدن اکسیژن به لارو، شفیره و تخم حشرات که در زیر پوست و منافذ درخت هستند جلوگیری کرده و باعث خفه شدن و از بین رفتن آنها می‌شود.

حدود 1 هفته بعد از استفاده از روغن ولک با یک قارچ کش از مشتقات مسی برای کنترل قارچ‌ها با محلول پاشی روی درختان اقدام می‌کنیم. تا این مرحله تا حدودی آفات کنترل شده و فصل رشد جدید شروع شده است.

میزان آبیاری در سال دوم بعد از کاشت نهال

بعد از کاشت نهال و طی شدن زمستان با شروع رشد درختان و بیدار شدن آنها در فصل جدید برای رشد بهتر آبیاری نهال را شروع می‌کنیم بدون توجه به بارندگی‌های ممکن.

میزان آبیاری در سال دوم بعد از کاشت نهال
میزان آبیاری در سال دوم بعد از کاشت نهال

دقت کنید هیچ زمانی خاک ما نباید بیشتر از 80 درصد و کمتر از 20 درصد رطوبت داشته باشد. با بزرگ شدن نهال میزان آبیاری نهال نیز بیشتر می‌شود و حدوداً در سال دوم درخت بسته به بافت خاک و شرایط آب و هوایی و… 25 میلی متر یعنی حدود 150 لیتر آب در هفته ، بسته به بافت خاک ، میزان زهکشی و مدیریت آب آبیاری ، برای هر درخت احتیاج است. هرچه سطح خاک بیشتری را با این میزان آب مرطوب کنیم، گسترش ریشه‌ها بیشتر شده و در نتیجه نهال ما رشد بیشتری خواهد داشت. میتوانیم میزان رطوبت موجود در خاک را به وسیله ی دستگاه های رطوبت سنج اندازه گیری کنیم.

امسال هم مثل سال گذشته باید حواسمان به مدیریت و مبارزه با علف‌های هرز و آفات باشد ولی در مورد تغذیه به دلیل اینکه امسال نهال ما دوساله است و تقریباً ریشه‌ها مستقر شده‌اند و توان جذب عناصر غذایی را به خوبی دارند احتیاج به تغذیه کمکی نداریم مگر اینکه علائم کمبود را روی شاخ و برگ درختان ببینیم.
هم چنان آبیاری نهال طبق روال قبل و به صورت منظم انجام می‌شود.

کار سبز در سال دوم بعد از کاشت نهال

در اکثر درختان سال دوم بعد از کاشت نهال، اواخر بهار یک هرس سبز یا کار سبز انجام می‌دهیم که در این هرس پاجوش‌ها و تنه جوش‌های نا به جا که به سمت مرکز درخت و سمت زمین حرکت می‌کنند حذف می‌شوند و هم چنین برای کوتاه نگه داشتن و وادار کردن درخت به بلوغ، تمامی نرک ها ( شاخه‌های مکنده‌ای که قطر و رشد آنها بیشتر از شاخه‌های دیگر است) حذف می‌شود مگر در مواردی که ما از نرک ها به عنوان چهار چوب درخت استفاده کنیم در این حالت حدود دوسوم از سر شاخه حذف می‌شود.

store
نظر شما در این موضوع چیست؟

26 پاسخ به “کاشت نهال و آبیاری نهال در دو سال اول”

 1. محمد رضا فدایی گفت:

  با سلام و عرض ادب
  بسیار عالی
  از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید تشکر میکنم

 2. قاسم احمدی. حسین آباد مهردشت گفت:

  با تشکر فراوان از مهندس کبیری بابت مطالب بسیار مفیدی که در اختیار باغداران قرار می دهند

 3. وقاری گفت:

  سلام. خدا قوت
  لطفا در مورد “هرس سبز در اولین فصل رشد بعد از کاشت نهال برای نهال بادام فرانیس و شکوفه” نیز توضیح دهید. آیا در این نوع بادام نیز نباید سربرداری شاخه های منتخب را انجام داد ؟ تشکر

  • رجا کبیری سامانی گفت:

   با سلام و درود بر شما دوست گرامی
   نحوه ی هرس سبز همه ی ارقام بادام تقریبا مشابه است و بهتر است شاخه های منتخب سربرداری نشود تا فرم و چهارچوب اصلی درخت شکل گرفته و رشد پاییزه درخت ، رشد زایشی یاشد تا از رشد علفی شاخه ها جلوگیری شود.

 4. مصطفی گفت:

  باسلام
  کامل ترین و بهترین مقاله ای بود که در باب کاشت و داشت نهال خواندم
  خداقوت

 5. سعید گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت جناب مهندس
  اوایل بهار اقدام به کاشتن نهالهای(نهال یکساله) سیب و گیلاس و گردو کردیم. خواستم توصیه جناب مهندس درباره آبیاری و کود‌ و هرس…بدانم. خیلی ممنون(منطقه ما در روستاهای شهر میانه آذربایجان شرقی سردسیری است ).بازم ممنون

  • سلام
   ممنون
   برنامه آبیاری و تغذیه باغ ارتباط مستقیم با نوع بافت خاک،شرایط محیطی ،دمای هوا و… داره
   و بهتره که برای راهنمایی بهتر تماس بگیرید و اطلاعات منطقه را داشته باشیم.
   در هر شرایطی آبیاری منظم هفتگی و استفاده از کودهای آلی برای نهال کاشته شده احتیاج است و برای استقرار بهتر ریشه میتونید از کودهای متعادل شیمیایی npk به صورت سرک با نظر کارشناس استفاده کنید.

 6. فرهاد گفت:

  اطلاعات شما خوب و مفید بود
  سپاس بابت پرداخت زکات علمتان

 7. افضلی گفت:

  با سلام
  کامل، جامع کاربردی
  ضمنا نهال‌های دوساله شما در باغ ما چشم بینندگان رو خیره کرده
  بابت همه چیز سپاسگزارم
  💚🌿💚🌿💚🌿💚🌿💚🌿

 8. افضلی گفت:

  با سلام
  کامل، جامع کاربردی
  ضمنا نهال‌های دوساله شما در باغ ما چشم بینندگان رو خیره کرده
  بابت همه چیز سپاسگزارم

 9. کامبیز گفت:

  با سلام و آرزوی سلامتی و شادی ..مطلب بسیار زیبا و کارربردی و دراین حال به زبان ساده و شیوا تنظیم شده بود ..افرین به شما که برای حفظ زیبایی و سر سبزی کره خاکی ما تلاش میکنید ..تنها خانه سبزی که در کائنات میشناسیم و باید از آن محافظت کنیم …

 10. وقاری گفت:

  سلام جناب کبیری . انشالله سبز و سلامت باشید.
  مدتهاست برای دیدن مطالب جدید از طرف شما چشم انتظاریم.
  لحن روان و شیرین شما چه در نوشتار و چه در گفتار ، جدای از آموزش مطلب ، انرژی مثبت نیز به ما می دهد.
  مشتاق مطالب جدید شما هستیم. سپاسگزارم.

 11. علیرضا گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  مهندس بادام نژاد تونو بهار کاشتیم، برای هر درخت 4تا5 شاخه اصلی گزاشتیم، آیا برای حرص بهار باید سرزنی انجام بدم یا خیر!؟
  موردی هم ک وجود داره ارتفاع درختا تقریبا رو 2 متره

  • سلام
   سلامت باشید
   برای راهنمایی دقیق تر بهتره که فیلم درخت‌ها را ببینیم.
   ولی در حالت کلی بهتره هرس کمتری انجام بدید تا درخت‌ها زودتر بالغ بشن
   هرس زیاد باعث رشد رویشی بیشتر و هرس کم باعث محدود شدن رشد رویشی و تولید زودتر و بیشتر خواهد شد
   بهتر بود که در زمان فصل رشد اجازه ندید که شاخه ها دومتر رشد کنند و زمانی که طول شاخه ها حدوداً ۷۰ سانتی متر شد سربرداری انجام میشد.

 12. رضی گفت:

  درود و دستخوش به زحمات شما.
  ۱.آیا مخلوط کردن روغن ولک با قارچ کش پایه مس محل ایراد نیست؟
  ۲.نهال از چند سالگی نیاز به سم پاشی زمستانه دارد؟
  ۳.نهال از چند سالگی نیاز به سم پاشی بهاره دارد؟
  ممنون از وقتی که میگذارید

  • سلام
   سلامت باشید 🌹
   بهتره که روغن ولک جداگانه و قارچ کش هم جداگانه استفاده بشه.
   کنترل آفات و اسپری روغن و قارچ کش از اولین سال کاشت نهال انجام میشه و اسپری بهاره نسبت به وجود و گسترش ،آفات در هر زمان و سنی از درخت برای جلوگیری از خسارت احتمالی ،احتیاج است

 13. بشیر گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید
  مطالب بسیار مفید، مختصر، روان و همراه با تجربه و پختگی بود.
  با تشکر
  آذری از بن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://www.simplybuzzes.com/wp-includes/rtp-slot/

https://ecobrumi.fr/wp-includes/slot-gacor/

http://yuzumi.ru/wp-includes/sbobet/

https://www.milkywatt.com/wp-includes/slot-deposit/

https://www.camping-couleurs-du-monde.com/wp-includes/slot-bonus/

https://www.agencefbi.com/wp-includes/slot-gacor/

https://www.citytalkgroup.co.uk/wp-includes/bonus-new-member/

https://www.praktijkverdiept.nl/wp-includes/rtp-live/

https://realtrucklovers.com/slot-deposit/

https://imperiavoska.ru/wp-includes/slot-gacor/

https://www.profrais.fr/wp-includes/rtp-live/

https://www.stadler.fr/wp-includes/slot-gacor/

https://www.soluexpert.fr/wp-includes/rtp-slot/

https://lacreativita.club/wp-includes/slot-online/

https://ptc.ac.zw/wp-includes/bonus-new-member/

https://www.chirurgie-digestif-proctologie.re/wp-includes/baccarat-online/

https://art-islamique.fr/wp-includes/rtp-live/

https://asianfoodpantry.com.au/wp-includes/baccarat-online/

https://www.mkshonda.com/wp-includes/slot-deposit/

https://www.yadaal.com/wp-includes/rtp-live-slot/

https://www.dhruvdeshhonda.co.in/wp-includes/slot-gacor/

https://sanbae.in/rtp-slot/

https://www.swahililanguageschool.com/wp-includes/rtp-live/

https://artmakesmehappy.gr/wp-includes/bonus-new-member/

https://www.waghalsaada.com/wp-content/slot-deposit/

https://akylentes.com/wp-content/rtp-live-slot/

Slot Bonus New Member 100 di Awal

Slot Gacor Hari Ini

SBOBET88

Bonus New Member

Daftar SBOBET

bonus new member

Slot Gacor Terbaik

slot gacor hari ini

Slot Gacor Gampang Menang

Daftar SBOBET

Roulette

Slot Deposit Pulsa 10k

Rolet

Daftar SBOBET

slot gacor malam ini

Slot Gacor Gampang menang

RTP Slot Gacor

RTP Slot Gacor

Daftar Baccarat Online

Slot Deposit Pulsa 10k

RTP

Slot Bonus 100 To 3x

Slot Gacor Gampang menang

situs slot gacor

Slot Gacor Hari Ini

RTP Slot

Roulette

Slot Deposit Pulsa 10k

Slot Deposit Pulsa 10k

Daftar SBOBET

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor hari ini

login joker123

SBOBET

login joker123

bandar judi online terpercaya

login joker123

daftar SBOBET

situs judi slot terbaik dan terpercaya no 1

daftar SBOBET

login joker123

daftar nova88

daftar ibcbet

login joker123

Slot Gacor Gampang Menang

Casino Online Uang Asli

RTP Live

RTP Live

Bonus New Member

RTP Slot Tertinggi

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor maxwin

Casino Online Uang Asli

Slot Gacor Gampang Menang

Daftar Baccarat Online

Bonus New Member

Slot Deposit Pulsa 10k

Bonus New Member

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor hari ini

Slot Gacor Gampang Menang

RTP Slot

Bonus New Member

Slot Gacor

Slot Deposit Pulsa 10k

slot demo

slot online

Slot Gacor Gampang menang

Slot Gacor Gampang menang

Slot Gacor Maxwin

Akun Demo Slot

Slot Gacor

Bonus New Member

Slot Deposit Pulsa 10k

slot demo

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor hari ini

Agen Poker Online

Live Casino Online

Slot Resmi

Slot Gacor Gampang menang

situs slot gacor

Situs Judi Slot Terbaik dan Terpercaya No 1

Casino Online Uang Asli

Agen Poker Online

Bonus New Member

Slot Resmi

Daftar SBOBET

Slot Gacor Gampang menang

slot gacor hari ini

Casino Online Uang Asli

IDN Poker

Bonus New Member

Daftar SBOBET

Slot Resmi

Daftar SBOBET

Slot Gacor Gampang menang

slot online

IDN Poker

IDN Poker

Bonus New Member

Agen Poker Online

Slot Resmi

Casino Online Uang Asli

Slot Gacor Gampang menang

Slot Gacor Gampang menang

slot online

slot gacor gampang menang

nama nama situs judi slot online

slot

link slot gacor

slot gacor hari ini

slot gacor maxwin

slot gacor terbaru

slot gacor gampang maxwin

slot gacor maxwin

situs judi slot

slot online

slot tergacor

slot gampang maxwin

slot paling gacor

judi slot online

slot gampang maxwin

Slot Gacor Gampang Menang

Poker

IDN Poker

Slot Bonus

Slot Online Resmi

IDN Poker

slot online

situs slot gacor

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

Slot Gacor Hari Ini

Live Casino

Situs Slot Gacor

Daftar Casino Online

SBOBET88

Slot Online Resmi

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

situs slot gacor

slot gacor

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Hari Ini

Slot Bonus

Situs Slot Gacor

Slot Online Resmi

SBOBET88

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

Poker

RTP Live

IDN Poker

IDN Poker

SBOBET88

Slot Online Resmi

slot gacor gampang menang

slot gacor gampang menang

slot gacor gampang menang

situs slot gacor

RTP Live

Poker

Poker

Situs Slot Gacor

SBOBET88

Slot Online Resmi

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

Slot Gacor Maxwin

Poker

Slot Bonus

Slot Bonus

Slot Online Resmi

SBOBET88

situs slot gacor

slot gacor hari ini

Slot Gacor Online

Slot Gacor Online

Live Casino

Poker

Slot Bonus

Poker

Slot Online Resmi

Slot Bonus

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

slot gacor

slot gacor maxwin

Live Casino

Slot Gacor Maxwin

Situs Slot Gacor

Slot Deposit 10000

Slot Bonus

Slot Deposit 10000

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

slot gacor hari ini

slot gacor

RTP Live

Live Casino

Situs Slot Gacor

Poker

situs slot gacor

situs slot gacor

slot gacor maxwin

slot gacor

RTP Live

SBOBET Resmi

Slot Kamboja

Slot Deposit 10000

slot gacor

slot gacor maxwin

situs slot gacor

situs slot gacor

Poker

RTP Live

SBOBET88

Slot Kamboja

Slot Gacor Gampang Jackpot

slot gacor maxwin

slot gacor

slot gacor terpercaya

Situs slot gacor

Situs slot gacor

Slot Gacor Hari Ini

Live Casino

Slot Bonus

Casino

Slot Online Resmi

Slot Deposit 10000

slot gacor maxwin

slot gacor

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Gampang Menang

SBOBET Resmi

Slot Deposit 10000

Slot Deposit 10000

Slot Online Resmi

SBOBET88

slot gacor maxwin

slot gacor

Slot Gacor Malam ini

Slot Gacor Terpercaya

Slot Gacor Gampang Menang

Slot Gacor Gampang Menang

Slot Bonus

Situs Slot Gacor

Slot Deposit 10000

Slot Bonus

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Resmi

slot gacor 2023

slot gacor

Slot Bonus New Member

Slot Bonus

Judi Bola Online

Slot Online Resmi

Slot Deposit 10000

slot gacor maxwin

slot gacor

Slot Gacor Maxwin

Slot Gacor Maxwin

RTP Live

RTP Live

Slot Bonus

Poker Online

Slot Online Resmi

Slot Bonus

Bocoran Slot Gacor

Bocoran Slot Gacor

slot gacor maxwin

slot gacor

Slot Garansi

Slot Gacor

Slot Dana

slot garansi kekalahan

slot resmi

Baccarat

Slot Gacor

slot garansi kekalahan

slot resmi

Slot Resmi

Slot Gacor

Slot Gacor

Slot Resmi

slot gacor hari ini

slot resmi

Slot Gacor

Slot Garansi

slot gacor resmi

situs slot gacor

Slot Gacor Gampang Menang

Slot Gacor

Situs Slot Resmi

Slot Depsoit Ovo

Bonus New Member 100

Situs Slot Resmi

Slot Gacor Maxwin

Situs Slot Resmi

situs slot gacor

slot gacor resmi

Slot Resmi Online

Slot Gacor Terpercaya

slot gacor resmi

slot resmi

Situs Slot Gacor

Slot Deposit Pulsa 10rb

Situs Slot Gacor

Slot Gacor Hari Ini

Slot Resmi Online

slot gacor resmi

situs slot gacor

RTP Live

Situs Slot Gacor

Situs Slot Resmi

Situs Slot Gacor

slot gacor resmi

situs slot gacor

Situs Slot Resmi

Slot Deposit Via Dana 10 ribu

Situs Slot Resmi

slot gacor resmi

situs slot gacor

Situs Slot Gacor

Situs Slot Resmi

joker gaming

Slot Resmi

Slot Gacor Resmi

Slot Gacor

Daftar Casino Online

Slot Gacor Terbaru

situs slot gacor

Slot Resmi Terpercaya

slot gacor resmi

Slot Deposit Via Pulsa

situs slot online resmi

situs slot gacor

Slot Resmi Online

Slot Resmi Online

Slot Gacor Maxwin

Demo Mahjong Ways 2

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor Maxwin

Slotresmi

Slot Deposit Via Qris

slot gacor resmi

slot gacor gampang menang

Mahjong Ways 3

Pg Soft

Slot Gacor Hari Ini

Mahjong Ways 3

Slot Gacor Gampang Menang

slot online resmi

slot gacor gampang menang

Slot Mahjong Ways

slot online resmi

Slot Deposit Dana

Slot Deposit Pulsa 10rb

Slot Gacor Terbaru

Mahjong Ways 3

RTP Slot Tertinggi Hari Ini

Slot Deposit OVO 10rb

Slot Gacor Hari Ini

Slot Deposit Dana

live casino online

Slot Deposit Termurah

slot deposit dana 10ribu

Slot Deposit Tanpa Potongan

Slot Deposit

Slot Dana Tanpa Potongan

Slot Online Resmi

Slot Deposit Via Dana 10 ribu

Slot Online Deposit Dana

slot gacor resmi

slot deposit dana 10000

Depo 25 Bonus 25

Slot Deposit

Slot Garansi Kekalahan 100

Slot Deposit Via Dana

Mahjong Ways

slot deposit dana 10ribu

slot online resmi

Slot via dana

Slot Deposit Dana

Situs Slot Resmi

Slot Garansi Kekalahan 100

slot online resmi

Slot Deposit Via Dana

slot deposit dana 10ribu

Slot Deposit Via Dana

Slot Resmi Online

Slot Dana Tanpa Potongan

Slot Deposit Dana 10Rb

daftar sbobet

slot deposit dana 10 ribu

Slot Deposit Via Dana

Slot Online Resmi

slot deposit via dana

Slot Deposit Via Dana

Slot Deposit Via Dana

Slot Bonus

slot deposit dana 10 ribu

Slot Online

slot deposit via dana

Slot Via Dana

Slot Mahjong Ways

Slot Deposit Dana 10 Ribu

Depo 25 Bonus 25

slot deposit via dana

slot deposit via dana 10000

Situs Slot Dana

Slot Deposit Dana

Slot Garansi Kekalahan 100

Slot Online Deposit Dana

slot deposit dana 10 ribu

slot deposit via dana

Slot Dana 10rb

Slot Dana 10rb

Slot Garansi Kekalahan 100 Terbaru

Slot Deposit Dana 10 Ribu

slot deposit via dana 10000 rb

slot deposit via dana 10 ribu

Slot Deposit

Slot Deposit

RTP Slot Pragmatic Play

Slot Pragmatic Play

Situs Slot Resmi

Situs Slot Resmi

pragmatic play

pragmatic play

slot mania olympus